2014 Schedule

2014 Blues Fest Highlights

Many more to be announced!

 

Thursday, July 3, 2014 (Noon - 10 p.m.)

LOS LOBOS
LOS LONELY BOYS
Lil' Ed & The Blues Imperials
Blind Boy Paxton

DME Hoodoo Moon Cruise
(Portland Spirit, 10:30 p.m. - 1:15 a.m.)
Blind Boy Paxton • Lil' Ed & The Blues Imperials • Homemade Jamz

Friday, July 4, 2014 (Noon - 10 p.m.)

FIREWORKS!
JOHN NEMETH & THE BO-KEYS
The Soul of John Black
Commander Cody & His Modern Day Airmen
Chris O’Leary Band
Homemade Jamz

Bill Rhoades’ Harmonica Blow-Off  (Oregonian Front Porch Stage, approx 7 - 10 p.m.)
Chris O’Leary, John Nemeth
Journey to Memphis Competition

DME Driftin' Blues Cruise (Portland Spirit, 2:30 - 4:30 p.m.)
Commander CodyChris O'LearySoul of John Black

After Hours Allstars (Marriott Ballroom, 10:30 p.m. - 1:30 a.m.)
John Nemeth & The Bo-Keys with Special Guests TBA

Saturday, July 5, 2014 (Noon - 10 p.m.)

MACEO PARKER
Otis Taylor with Mato Nanji (of Indigenous) 
Sugaray Rayford
Kara Grainger
Ayron Jones & The Way
Leo "Bud" Welch
Hillstomp

Zydeco Swamp Romp (all day, Oregonian Front Porch Stage)
Nathan & the Zydeco Cha Chas
Curley Taylor & Zydeco Trouble
Yvette Landry

DME Sail on Sister Cruise (Portland Spirit, 2:30 - 4:30 p.m.)
Acts TBA

DME Rock the Boat Dance Cruise (Portland Spirit, 10:30 pm - 1:30 am) 
Chris Bergson Band • Sugaray Rayford

After Hours Allstars (Marriott Ballroom, 10:30 p.m. - 1:30 a.m.) 
Maceo ParkerLee Fields & the Expressions

Sunday, July 6, 2014 (Noon - 9 p.m.)

GREGG ALLMAN BAND
BOZ SCAGGS
Lee Fields & The Expressions
Chris Bergson Band
Linda Hornbuckle
Andy T & Nick Nixon Band, with special guest Anson Funderburgh
Ural Thomas & the Pain

Zydeco Swamp Romp (all day, Oregonian Front Porch Stage)
Nathan & the Zydeco Cha Chas
Horace Trahan & the Ossun Express
Jeffrey Broussard & Creole Cowboys

**Schedule subject to change**

 


The following is 2013's festival schedule, which provides a good perspective of the variety of performers we showcase each year.  Keep checking back as we confirm acts for 2014!   

Wednesday, July 3, 2013

7:30 to 10:30 p.m.

DME Hoodoo Moon Cruise - 7:30 p.m. 
Joe Louis Walker
Tad Robinson Band with Alex Schultz
Too Slim (solo)
Ellen Whyte Sextet

Thursday, July 4, 2013

Noon to 10 p.m.

Joe Louis Walker 
March Fourth Marching Band
Dusty 45s
Tad Robinson
Too Slim & the Taildraggers
Huckle
Soul Vaccination with special guest Chester Thompson
The Usual Suspects
Harmonica Blow Off
Journey to Memphis Competition
Fireworks

DME Rollin' on the River Dance Cruise - 2 p.m.
Dusty 45s
Worth
Ray Bonneville
Kevin Selfe & the Tornadoes


Waterfront After Hours All-Stars
Patrick Lamb & The Jam (featuring Eddie Martinez, Jennifer Batten and other special guests)


Friday, July 5, 2013

Noon to 10 p.m.

Eric Burdon & the Animals
Karl Denson's Tiny Universe
Allen Stone 
Hot 8 Brass Band
Sandi Thom
Blind Boy Paxton
Chubby Carrier & the Bayou Swamp Band
Lil' Wayne & Same 'ol Two Step
Eldridge Gravy & the Court Supreme

DME Driftin' Cruise - 2 p.m.
Backyard Blues Boys
Reggie Houston & Janice Scroggins
Mighty Mojo Prophets
Teresa James & the Rhythm Tramps


DME Midnight Shanghai Cruise - 10:15 p.m. 

Hot 8 Brass Band
Blind Boy Paxton
Danny Click & the Hell Yeahs!
Eldridge Gravy & the Court Supreme
Boyd Small Band with Josh Fullero and Lydia Warren


Waterfront After Hours All-Stars
Karl Denson
Allen Stone



Saturday, July 6, 2013

Noon to 10 p.m.

John Hiatt & the Combo
North Mississippi Allstars
Nikki Hill
Danny Click & the Hell Yeahs!
Chubby Carrier & the Bayou Swamp Band
Kelly's Lot
Scott Pemberton

Zydeco Swamp Romp
Pine Leaf Boys
Chubby Carrier
Horace Trahan & Ossun Express
Lil Wayne & Same 'ol Two Step

DME Sail on Sister Cruise - 2 p.m.
Kelly's Lot
NW Women in Rhythm and Blues (Lady Kat, Sonny Hess, Duffy Bishop, Lisa Mann, Lady A)
Mary Flower & Arthur Migliazza

DME Rock the Boat Dance Cruise - 10:15 p.m.
Nikki Hill
John Primer
Kim Massie with Solomon Douglas Swingtet
Alan Hager & Dave Fleschne Duo


Waterfront After Hours All-Stars
Robert Randolph & the Family Band
North Mississippi Allstars



Sensational Sunday, July 7, 2013


Noon to 9 p.m.

Passes required.
 

Robert Plant Presents the Sensational Space Shifters
Taj Mahal Trio 
Robert Randolph & the Family Band
Mavis Staples
Selwyn Birchwood Band
Cooper
John Primer & the Real Deal Blues Band

Linda Hornbuckle's Old Time Gospel Show

Blues Swing Dance Competition
Nikki Hill
John Primer
Pine Leaf Boys
Horace Trahan & Ossun Express
Atomic Gumbo
Kim Massie with Solomon Douglas Orchestra